Salsa

Salsa není jen jeden rytmus, nicméně několik rytmů dohromady. Tyto rytmy pocházející především z Kuby jsou danzón, son, guajira-son, mambo, bolero, montuno, son montuno. Patří sem také rytmy jako jsou portorikánská bomba a plena, kolumbijská cumbia, brazilská samba, argentinské tango, ale také jazz, rock, pop, rap, atd. Tyto styly můžete najít během poslouchání jedné písně, a proto se tento styl nazývá salsa (omáčka obsahující mnoho ingrediencí).

Co na sebe?

Oblečení

a) na trénink – pohodlné oblečení, pohodlná obuv s měkkou podrážkou. Pro dámy doporučujeme podpatky, které však nejsou nutností.

b) na párty – Vhodné oblečení na “social dancing” pro muže je košile a společenské kalhoty, společenské či taneční boty. Pro ženy doporučujeme šaty, sukně či společenské kalhoty. Na párty tohoto charakteru je vždy vhodný elegantnější outfit, nicméně vybírejte podle uvážení, aby Vám byl tanec v daném oděvu příjemný (například nejsou vhodné šaty bez ramínek, které padají a moc krátké sukně, které se vyhrnují). Vzhledem k tomu, že tanec je sport a na párty bývá hodně lidí, doporučujeme vzít si oblečení na převlečení.

 

Taneční boty

Všem tanečníkům doporučujeme speciální taneční boty (tzv. latinky), které lze koupit ve specializovaných prodejnách či přes internet.

 

Styly salsy

LA style

Dynamický salsa styl, který se rozvinul v americkém Los Angeles. Pro tento styl jsou charakteristické rychlé kroky, rychlé otočky a akrobacie. Nejdominantnějšími tanečníky toho stylu jsou bratři Vazquezovi. Tančí se on 1 (muž začíná levou nohou dopředu na první dobu). Je zahrnován mezi lineální styly salsy.

 

NY style

Elegantní salsa styl, který vznikl v americkém New Yorku. Tento styl napodobuje mambo 40. let. V současnosti je pravděpodobně nejdůležitějším reprezentantem tohoto stylu Eddie Torres. Tančí se on 2 (muž začíná levou nohou dozadu na první dobu). Zahrnuje se mezi lineální styly.

 

Portoriko styl

Tento styl se také řadí k lineálním stylům stejně jako LA a NY. Muž začíná vedení levou nohou na druhou dobu dopředu. Není tak dynamický jako výše zmíněné styly.

 

Cubana

Kubánská salsa je nejklidnější a nejvolnější styl salsy jaký existuje. Jeho charakteristika spočívá v tom, že se nejedná o lineální tanec, pár se při tanci otáčí. Pohyby těla jsou v tomto stylu volnější než u předchozích druhů salsy. Tančí se on 1. Variací tohoto stylu je i “Rueda de Casino”, kde tančí více párů najednou a pravidelně si mění partnery.

 

Salsa z Cali (Kolumbie)

Pochází z kolumbijského města Cali. Tančí se on 1. Charakteristické pro tento styl jsou rychlé kroky, které napodobují kroky z rock n ́rollu.